Minulý víkend sa mesto Trenčín nieslo v znamení festivalov. Na Trenčianskom letisku sa na festivale Pohoda všetci zabávali na hudobných vlnách a tu na trenčianskej lodenici sme sa bláznili na vlnách Váhu. 7.júl patril ako už inak Festivalu Dračích lodí. Festival zahŕňal okrem súťaže Grand Prix aj Otvorené majstrovstvá Slovenska, a preto voda vo Váhu takmer dosahovala bod varu:)

Skoro ráno sa začali objavovať na lodenici prvé červené a čierne šiltovky s logom BUĎ LEPŠÍ. Postupne sa pridávali aj ďalšie kusy červených tričiek a atmosféra narastala čím ďalej, tým viac. Zatiaľ, čo sme kuli taktiku na súperov, prebehla aj porada, kde sme sa dozvedeli, že búrka z predošlej noci narobila problémy a štart sa musí posunúť o celú hodinu. A tak sme ešte netrpezlivejšie čakali na prvú rozplavbu v súťaži Grand Prix, ktorá vyplávala o 11.hodine. O chvíľu na to sa s vlnami Váhu popasoval aj náš ženský tím, na ktorý sa tešilo nejedno mužské oko. Baby pádlovali statočne, no na ponárajúce pádla v pevnom zovretí mužských dlaní tomu opäť kúsok chýbal. Možno pre niektorých zbabelo, no pre nás s rozumom – vynechali sme druhú rozplavbu a šetrili sily na Majstrovstvá Slovenska, kde boli šance vyrovnané. Čo myslíte, urobili sme dobre? :)

Ukážkovo usadený v lodi už čakal na štarte aj náš mixový tím BUĎ LEPŠÍ. Koncentrácia v štartovacích blokoch, poctivá príprava a vodácke srdce, to všetko sa podpísalo na neuveriteľnom čase 49 minút, 81 sekúnd! Tento čas sa stal našim novým osobákom a mal nám zabezpečiť hladký postup do finále A. Šport je však veľakrát nevyspitateľný a keďže organizátori určili postupový kľúč výhru v rozplavbe a nie samotný čas, do finále A sme sa neprebojovali, hoci sme mali zo všetkých posádok druhý najlepší čas. My sme však športovci a takéto situácie musíme brať športovo. Nie kotvou, ale hnacím motorom musí byť pre nás každý jeden neúspech.

„S pádlom proklete nízko, mám k vode blízko.“ Pospevovali si dievčatá cestou na ďalšiu rozplavbu. Tentokrát už v súťaži Otvorených Majtrovstiev Slovenska, kde pravidlá určovali jednoznačne – čisto dámsky súboj. Rivalita bola veľká, v susedných lodiach si na nás brúsili zuby skúsené kanoistky. Prvú víťaznú rozplavbu si na konto pripísali nakoniec naše súperky, nám však patril veľký potlesk, pretože v cieli sme sa ocitli len o pár záberov neskôr. Cítili sme, že dnes nám akosi lepšie sedí pádlo v ruke, vlny sa stáčajú v náš prospech, a preto sme z lode, aj keď porazené, vystupovali so širokým úsmevom na tvári.

„Nie každý deň je nedeľa.“ Túto známu vetu, bohužiaľ, pocítila na vlastnej koži naša mixová posádka, ktorá v rozplavbe nedosiahla potrebný čas na postup. Pravidlá Majstrovstiev Slovenska sú prísne a v zmiešanej lodi na tejto súťaži musí byť až osem dievčat. Naším kameňom úrazu bolo zlé rozmiestnenie posádky. Videozáznam ukázal, že loď bola vpredu moc ťažká, ako keby sa potápala. Nevadí. Taký je šport, nabudúce budeme čo? Predsa LEPŠÍ!

Dievčenská loď tímu Buď lepší už netrpezlivo čakala na štarte. Každá jedna z nás vedela, že musí dať do toho viac ako všetko. Niečo viac ako silu – rozum a srdce. Bolo odštartované a pádlovalo sa doslova o život.  Bojovali sme až dokonca. Vyplatilo sa. Ani jedno pádlo v cieli nezostalo ponorené vo vode. Všetky ruky boli vystreté k oblohe a to znamenalo jediné, výhru a postup do finále Majstrovstiev Slovenska. A ako to celé dopadlo?

Baby vo finále vypádlovali krásne tretie miesto, za čo im patrí obrovský potlesk, keďže aj s vetrom o preteky, na neprajných vlnách Váhu, z posledných síl, odpádlovali úspešne loď bez žiadnych profesionálnych skúseností. Všetko svedčí o tom, že keď naozaj chceš, tak to skutočne dokážeš!

Poslednou a tiež najnáročnejšou disciplínou bol pretek na 1km. Mnohé posádky sa vzdali práva na štart, pretože síl už ubúdalo, no BUĎ LEPŠÍ chceli byť opäť lepší, a preto im nestálo nič v ceste postaviť sa na štart. Závod to bol náročný, keďže už každý ako sa vraví „mlel z posledného“, avšak vyplatil sa. Priniesol krásne druhé a štvrté miesto. Gratulujeme!

Tím BUĎ LEPŠÍ však ešte celkom do cieľa nedoplával. Trénovať musíme aj naďalej, aby sme aj Vám mohli našimi úspechmi vykúzliť úsmev na tvári. My už ho tam máme, pretože lode sú našou radosťou, zdrojom nových síl a priateľstiev a to je na to najkrajšie, čo môžete nájsť na vlnách trenčianskeho Váhu.