Buď lepší ako si bol včera!

Za názvom ,,Buď lepší“ sa skrýva mnoho, no najviac ho vystihuje výzva: „Buď lepší, ako si bol včera“. Nie je to o súperení dvoch ľudí, ale hlavne o prekonávaní seba samého.

Braňo: „Vravíte, že nemáte talent? Mýlite sa! Je to len o Vašej hlave. Človek padá preto, aby sa naučil stáť. A to je jedna z vecí, o ktorej sa usilujeme ľudí presvedčiť každým jedným tréningom. Neexistuje nikto, kto by nenašiel svoju výnimočnosť. Na to, aby ste ju objavili, nepotrebujete, aby Vás poznal celý svet. Neustále posúvať svoje limity a nikdy sa nevzdávať.

Začiatky boli ťažké..

Jedno leto,po ukončení hokejovej kariéri, sme sa rozhodli s mojim najlepším kamarátom Jurom podnikať. Chceli sme vytvoriť podmienky pre mladých hokejistov, kde by si mohli zdokonaliť zručnosti v streľbe na bránu. Volalo sa to power-shot . Dali sme do toho mnoho úsilia i financií, no nevyšlo to podľa našich predstáv. Po troch mesiacoch prevádzky sme museli ohlásiť koniec.

Hokejová strelnica - Power- shot

Hokejová strelnica – Power- shot

,,Ale pekne poporiadku ako to celé vzniklo.Začalo to zadaním bakalárskej práce v Novembri 2009. V bakalárke som mal realizovať kondičnú prípravu pre hokejistov. Nazval som to letná kondičná príprava BL. Prvý tréning , ktorý sa konal 1. Mája 2010 na ihrisku 7. ZŠ v Trenčíne nebol vôbec početný, zúčastnili sa ho dokopy štyria kamaráti. Bol to pre mňa akýsi odrazový mostík. Prípravu nakoniec absolvovalo šestnásť hokejistov, spravil som ju úplne zadarmo. Všetky svoje úspory som investoval na nákup športových pomôcok, veľmi mi pomohla aj moja rodina.

Atletická príprava - behy na školáku

Atletická príprava – behy na školáku

Čo sa skrýva za názvom „Buď lepší“?

,,Pri ceste autom zo školy som rozmýšlal aké slovné spojenie by mohlo vzniknúť z mojich iniciálov BL. „Buď lepší“ vystihuje myšlienku, ktorú som chcel realizovať úplne presne. Spočiatku sa ľudia smiali na názve a niektorí by to radšej nazvali Bethebest alebo Bebetter. Prečo však? Pretože každý druhý obchod, časopis, športový klub, či dokonca hračka pre deti má anglický názov? Ja budem radšej na smiech, ale aspoň originálny. Stál som si za svojim a som rád, že som sa vtedy nenechal ovplyvniť.

Zuzka: „ Myslím, že mnoho ľudí tento názov rado skloňuje, pretože sa za ním skrýva naozaj veľa. Je úplne iný, a preto si ho ľahko zapamätáte.“

TRX a funkčné tréningy

Už počas spomínanej letnej prípravy som robil funkčný tréning pre hokejistov. Kruhovou formou sa menili cvičenia na určité svalové partie. K TRX som sa dostal až neskôr. v Amerike to už bol vtedy veľký hit, u nás stále niečo neznáme. Neznámych vecí sa ľudia často obávajú, preto začiatky vôbec neboli ľahké. Veľa som sa o TRX dočítal na Internete. Zapáčil sa mi tento spôsob posilňovania a chcel som ho vyskúšať. Zabudoval som cvičenia na TRX do individuálnych tréningov a keď som videl, že ľudom sa táto športová pomôcka páči, začal som uvažovať o skupinovom cvičení.

Prvé funkčné tréningy dali chlapcom zabrať

Prvé funkčné tréningy dali chlapcom zabrať

Jeden z prvých TRX tréningov- na Ostrove

Jeden z prvých TRX tréningov- na Ostrove

brat Tomáš: „ Pamätám si na prvé tréningy, kde nás bolo iba zopár. Z toho som trénoval ja, naša mamina a pár kamarátov. Bolo to ťažké aj preto, že ľudia na takýto typ cvičenia v Trenčíne vôbec neboli zvyknutí. Postupne si ho však obľúbilo viac a viac ľudí. Braňo otvoril postupne ďalšie hodiny.“

Helenka Sičáková: Cvičenie na TRX mi pomohlo odbúrať bolesti chrbta a v oblasti krčnej chrbtice. Je to príjemne a užitočne strávený čas v kolektíve športových nadšencov.

Nakoniec som robil tri hodiny po sebe,popri tom som bol aj trénerom hokejistov dorastu, zároveň študujem FTVŠ v Prahe. Aby som sa mohol venovať všetkému naplno, oslovil som Lacka Beloviča, či by nemal záujem trénovať funkčné tréningy s TRX.

Lacko, bývalý kanoista, ktorý trénuje deti na lodenici a popritom študuje FTVŠ , mi taktiež pomohol rozbehnúť tréningy dračích lodí. Stretli sme sa náhodne, no v správny čas na správnom mieste.Veľmi sa mu to zapáčilo a súhlasil. Za spoločnej pomoci sa napredovalo ľahšie ako keď som bol na to sám. Veľkou mierou sa zapričinil o napredovanie myšlienky BL. Tento rok sa k nám pripojil aj Tomáš „Marto“ Martinek, ktorý sa strieda s Lackom na tréningoch dračích lodí. Úplne zapadol do kolektívu a vie veľmi dobre povzbudiť, keď treba . Z nás trénerov je najtvrdší, ale výsledok stojí za to, lebo po technickej stránke sme tento rok spravili ohromný progres. Až nedávno som si uvedomil, že ako dokonale to sedí. Na FB mám už tri roky založenú stránku „TEAM BUĎ LEPŠI“. Tak potom to je jasné – Tomáš, Braňo a Laco : )

Team Buď Lepší alebo Tomáš, Braňo a Lacko ?

Ďalej sa k nám pridali aj ďalší tréneri. Saška sa stará o ženské tréningy , Zuzka má na starosti bežecké a Matúš sa stará o to, aby neďelný futbálek mal svoju kvalitu a keď sa Vám páči nejaké z našich videí tak to určite vyšlo z dielne tohto šikovného chalana.

Miška Kičková: Vždy som chcela mať osobného trénera , ktorý mi bude doslova diktovať, ako mám cvičiť, pretože nebolo ľahké donútiť sa vo fitness centre makať tak, aby to bolo efektívne. Takto mám aj trénera, ktorý vie čo robí a robí to dobre a efektívne a aj úžasný tím, v ktorom sa cvičí tisíc krát lepšie ako keď je človek sám.

Sila kolektívu..

Chuť víťazstva v kolektívnom športe je omnoho väčšia ako v tom individuálnom. Prežívate spoločné výhry aj prehry, pády a vzostupy, pomáhate si a fungujete ako rodina. Kolektív vás prinúti siahať na dno svojich síl. Náš tím začal s myšlienkou baviť sa s kamarátmi, no zároveň ostať pri športe.

,„Chcel som, aby sa ľudia miesto chatovania na internete a hrania internetových hier stretli vonku pri športe.“

Historický prvý tréning na dračích lodiach

Historický prvý tréning na dračích lodiach

Ukážková technika. Jak jeden : )

Ukážková technika. Jak jeden : )

Vízie do budúcnosti

Od septembra by sme radi rozbehli aj kondičnú prípravu detí, ktorú bude viesť trénerka s bohatými skúsenosťami, Katka Spačková. Do nášho tímu pribudla aj fyzioterapeutička Zuzana Vanková.Neustále sa treba zlepšovať a prinášať niečo nové. Či už je to vodácky kurz, stanovačka v prírode či v zime lyžiarsky výcvik. Snažíme sa stále vnímať a počúvať ľudí. Iba tak zistíme, akú novú aktivitu alebo zlepšenie by privítali.

Prečo sa pridať do tímu?

Keď máte chuť zahrať si futbal, baseball, rugby alebo niečo nové vyskúšať a nemáte zrovna partiu, ktorá by sa mala k činu, nepridáte sa, keď viete, že príde ďalších 20 nadšencov?

Čo sa šepká v kuloároch:

Martina Kičková: Buď lepší je neoddeliteľná súčasť môjho života, životný štýl, super partia, úžasní ľudia. Každý deň čekujem stránku, čo pribudlo v kalendári, niekedy sa už cítim ako závislá(smiech). Odmalička milujem šport a vďaka Buď lepší ho milujem ešte viac!

Helenka Sičáková: Dračie lode sú spojené s nevšedným zážitkom, to treba zažiť! V mene kolektívu je potrebné prekonať seba samého a „byť lepší“. Pri šporotvých aktivitách odbúravam stres a negatívne zážitky.

Brenda Raftl : Znamená to pre mňa úplne všetko. Nie je nic lepsie ako travit volny cas so super ludmi pri sporte. Navysse vidim zmeny. Mam viac energie a vylepsujem si postavu.

Henrieta Ducká: Jednoducho ma to baví, odreagujem sa po práci, našla som nových známych, dobrý kolektív, tímového ducha.

Luboš Kováč: Sú to skvelí ľudia a úžasná myšlienka, poctivosť, trpezlivosť zakladateľa BL myšlienky. Pomáha mi to prekonávať lenivosť a pohodlnosť, ktorá v tomto sveta prenasleduje snáď každého.

Miška Kičková: Buď lepší nie je len o cvičení a o formovaní tela. Sú to priatelia, sú to športové a iné zážitky, silné emócie a skvelí ľudia a potom samozrejme popri tom aj nejaké to kilečko dole, čo ale už nie je také dôležité ako ten skvelý pocit spolupatričnosti a kolektívneho ducha. Milujem každú stotinu sekundy strávenú v tíme pri akejkoľvek aktivite!

Miro Vitko: Od kedy chodím pravidelne na TRX as dračie lode schudol som, spevnil chrbát a hlavne nabral super kondíciu, čo tu už dlho nebolo(smiech). Spoznal som kopec nových ľudí a získal veľa priateľov.

Video :

Naša hymna: