Buď lepší na bežkách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

26.1.-27.1.2013

Tip na bežkársky výlet: Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála (http://www.regionzilina.sk/nas-kraj/bezkoservis/beskydsko-javornicka-lyziarska-bezecka-magistrala.html

Základná trasa tvorí hrebeňové spojenie lokality na hranici s ČR – Makov Bumbálka a pokračuje v pohorí Vysokých Javorníkov po lokalitu Čadca – Husárik. My sme si trasu prispôsobili, išli sme z Čadce na Kohútku.

Ráno sme sa odviezli vlakom a autobusom z Trenčína do Čadce. Na Husárik je to ešte približne hodinka šlapania s bežkami v rukách hore kopcom až k hotelu. Odtiaľ začína upravená bežkárska trasa. Upravujú ju pred víkendom. My sme ju mali trochu zafúkanú snehom, lebo v piatok bol silný vietor, ale vôbec to nevadilo. Lyže na snehu držali výborne, užívali sme si ju. Potom prišiel prvý väčší zjazd, aj prvé pády – efektné šípky do mäkkého „prašanu“. Trochu sme sa otriasli a pokračovali ďalej na Petránky, Jakubovský vrch až po Semeteš. Tu sme chceli pôvodne prespať, ale majú obsadené až do marca. Museli sme teda pokračovať ďalej. Aj za smiechu detí z detského domova, ktoré sa tam sánkovali. Išli sme teda ešte kúsok po hrebeni na Vrchrieku a odtiaľ parádnym zjazdom po neposypanej ceste do Vysokej nad Kysucou. Tam už ako na zavolanie čakal autobus, ktorý nás zaviezol do Makova – miesta nášho nočného útočiska. Po výdatnej večeri a naplánovaní ďalšieho postupu sme zaspali spánkom spravodlivých.

 

 

mapka 1

Prvý deň: Čadca-Vysoká nad Kysucou

V nedeľu ráno kvôli nám prišla obsluha penziónu o hodinu skôr do práce, aby sme sa mohli naraňajkovať. Po výdatnej praženici sa vydávame na druhú časť našej cesty. Začíname, ako inak, s bežkami v rukách. V Kopaniciach sa napájame na červenú značku, smer Nad Zápačou. Prekonávame krátky neupravený úsek, trochu prudký zjazd, kde radšej berieme bežky do rúk  a konečne sa dostávame na hrebeň a do Sedla pod Hričovcom. Ďalej už nepokračujeme po magistrále smerom na Bumbálku, ale ideme nám už známou trasou cez Kasárne, Stratenec, Malý Javorník až na Portáš. (http://www.regionzilina.sk/files/odbory/kancelaria-predsedu/bjlm.pdf). Posilňujeme sa vynikajúcimi borůvkovými knedlíkmi a čakáme na Zuzku, ktorá si šla zabežkovať z Kohútky po Malý Javorník. Na Portáši nás vyzdvihne a ideme ešte asi 1 km na Kohútku, kde nás  naloží do auta a odvezie bezpečne domov.

 

mapa 2

Druhý deň: Makov-Kohútka

 

Zhrnutie trasy – sobota: 34.6 km, hore 1310 m, dole 1190 m; nedeľa: 28.2 km, hore 1061m, dole 792m

Škoda, že nevyšla predpoveď, malo svietiť slnko, namiesto toho bolo zamračené a zima, takže z výhľadov sme veľa nemali. Avšak snehové podmienky boli na jedničku.

Pre tých, čo hľadajú niečo kratšie, odporúčam úsek Kohútka – Kasárne. Je to približne 15 km (resp. 30 tam aj späť) a podľa mňa najkrajšia časť hrebeňa. Na Kohútke sa dá odparkovať auto, takže sa nemusíte naháňať kvôli spojom. Na Kasárňach varia výbornú kyselicu, na Portáši a Kohútke preslávené borůvkové knedlíky.

Aj keď sa to možno nezdá, bežkovanie je vcelku náročný šport, najmä na tricepsy. Ale je to paráda J Všimli ste si niekedy, že všetci bežkári chodia vysmiati?

Ak sa radi socializujete, už túto sobotu sa koná 2. ročník Beskydsko – Javorníckej magistrály od Melocíka pod Kasárne: http://www.regionzilina.sk/images/gallery/bezkoservis/beskydsko-javornicka-magistrala-plagat-2013.pdf

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA