Veľmi nás teší s akým záujmom ste prijali náš projekt.  Veď je krásne tvoriť niečo spoločné a podeliť sa s kamarátmi o svoje zážitky z dovolenky alebo emócie zo zápasov či turnajov. Tento krát nám poslali svoj príbeh Janka a Monika, ktoré boli na medzinárodnom turnaji v badmintone v Írsku. Moc sa im veru nechcelo analyzovať do hĺbky  ich pôsobenie v turnaji , lebo ich mrzelo, že nepostúpili  do vyšších kôl. Tento týždeň nás pôjdu reprezentovať na turnaj do Paríža a pevne veríme, že sa im bude dariť viac a podelia sa s nami opäť o svoje zážitky. Držíme palce!

IRISH INTERNATIONAL 2012

5.december- príchod do ryšavej krajiny škriatkov

Navečer sme prišli do hlavného mesta Írska, kde nasledujúci deň začína bedmintonový turnaj International Series, ktorého sa zúčastnilo okolo 250 hráčov. Usporiadatelia zabezpečili kvalitný hotel aj so županmi.

Monika má zmysel pre humor :)

Monika má zmysel pre humor :)

 

6.december-Mikuláš a začiatok turnajovej kvalifikácie. Ráno sme si išli zatrénovať a poobede Janka hrala svoj prvý a  kvalifikačný zápas na tomto turnaji. Los nebol najľahší a aj napriek uspokojivému výkonu to nestačilo. Navštívil nás otáznik, čo večer?  Po dlhom zvažovaní- Magic Mike.

 

naša Janka pod zástavou Slovenska

naša Janka pod zástavou Slovenska

7. december-Bez komentára. Monike nevyšiel zápas s domácou hráčkou Írska podľa predstáv, a po stretnutí ju to aj veľmi trápilo ( zdokumentovala Janka). Monikine slová po tomto zápase nie sú hodné tohto článku.( Bol by som rád keby z odstupom času sme dostali aj komentár )

8.december- Dublinský city centre. Po nečakane rýchlom turnaji plnom sklamaní, sme zahájili sightseeing s Guinessom. Od Temple Bar sme navštívili Dublin castle, St. Patrick´s cathedral a Trinity college. Počasie bolo príjemné, občas aj zasnežil umelý sneh. Prechádzky nám spríjemňovalo množstvo pouličných umelcov a vianočné melódie.

Dublin castle

Dublin castle

 

St. Patrick´s cathedral

St. Patrick´s cathedral

Na záver Vás zdravia Svätí Patrikovia

Na záver Vás zdravia Svätí Patrikovia

 

 

Všetkým želáme Veselé Vianoce a šťastný Nový rok!

A aj keď všetko vždy nevyjde podľa našich predstáv, netreba sa vzdávať, makať ďalej a byť lepší!

Zo zeleného Dublinu Vás zdraví Monika a Janka

Írsko – zemepisné okienko

Írsko je jedna z krajín, ktorej história sa datuje už od dôb pred naším letopočtom. Írsku obchodnú zdatnosť podporili aj Kelti, ktorí sa vyznali v spracovaní železa. Nasledovné obdobie v prvých storočiach nášho letopočtu bolo pre dnešné územie Írska charakteristické náboženskými spormi, ktoré pretrvali až do dnešných čias. Obracanie na vieru znamenalo pre pôvodné obyvateľstvo tvrdý zásah do tradičných hodnôt. V 11. storočí sa odohrala v Dubline veľká bitka. Jej víťazom a neskôr kráľom Írska sa stal Brian Boru. Úrodné územie Írska obsadili na príkaz anglického kráľa krutí rytieri. Opätovne sa objavili náboženské roztržky, ktoré vznikali medzi Anglickom a Írskom. Íri si chceli udržať katolícku vieru a za to boli Angličanmi napádaní. Dlhotrvajúce a veľmi krvavé boje viedli k eskalácii napätia. V 19. storočí sa k politickým problémom pridali aj hospodárske. Z dôvodu hladomoru zomrela približne polovica obyvateľstva. Novodobá história Írska, ktorej nosným motívom je boj o nezávislosť, je spätá s rozdelením Írska na dve časti: Severné Írsko, ktoré je súčasťou Veľkej Británie a na slobodný štát Írsko. Dnes sa situácia medzi Írskom a Veľkou Britániou upokojila a momentálne platí prímerie. Írsko je turisticky atraktívnou krajinou. Čistá príroda, tradičná architektúra a keltské pamiatky lákajú každoročne zhruba 3,5 milióna turistov.


Írsko leží na menšom z Britských ostrovoch. Brehy Írska obmýva Atlantický oceán a Írske more. Susedí s Veľkou Britániou, konkrétne s časťou Severné Írsko. Spoločná hranica meria približne 360 kilometrov. Od väčšieho ostrova, na ktorom leží väčšia časť Veľkej Británie, ho delí približne 80 kilometrov.


Írsko má takmer rovinatý povrch s miernymi pahorkami. Členité je iba západné pobrežie, ktoré trochu pripomína Nórske fjordy. Krásne zátoky zdobia celé pobrežie. Nížiny, ktorých čerstvá zelená farba zdobí a charakterizuje celé Írsko, sú popretkávané riekami. Zvláštnosťou sú ľadovcové jazerá.


70.285 kilometrov štvorcových


3,5 mil. obyvateľov


Prevažnú časť tvoria Íri, menšinové zastúpenie tu majú Angličania.

Dublin

 

Zdroj: http://www.destinacie.sk/krajiny/irsko/info.html