Keď som spoznala Jarku Balušíkovú, prvé čo sa mi na nej vrylo do pamäti je pohoda a odhodlanie akým pristupuje ku všetkým veciam. Na tréningy v centre Buď lepší vždy chodí pozitívne naladená, s úsmevom na tvári. V tomto článku by sme Vám radi predstavili nielen mamu Jarku, ale aj celú rodinku Balušíkovcov,  pre ktorých je šport viac než fyzickou aktivitou. Prečítajte si o tom ako vybudovať správne rodinné zázemie aj vďaka športu. Ako sa stať krásnym príkladom pre všetkých.

Tánička , Jarka a Terezka v tréningovej póze

Tánička , Jarka a Terezka v tréningovej póze

Jarka, kedy si sa začala venovať športu, čo považuješ za najcennejšie z jeho prínosu?

Šport ma sprevádza od detstva. Na základnej škole som každý rok „obhajovala“ odznak zdatnosti, zúčastňovala som sa novinárskej laťky (súťaž v skoku do výšky)a sedem rokov trénovala hádzanú. Chvíľu som chodila aj do lyžiarskeho klubu. Myslím, že práve športovanie v detstve a v puberte je základ, od ktorého sa odvíja potreba športu v dospelosti. Čo mi prináša šport? Veľmi veľa. Pomáha mi prekonávať každodenné povinnosti, vďaka nemu sa dobre cítim, nemám vážnejšie zdravotné problémy.Ak ma niečo trápi, ak sa hnevám alebo mám melancholické nálady pomôže mi riadne sa spotiť a čierne myšlienky sú preč. Vďaka športu spoznávam nových ľudí a čo pokladám za veľmi dôležité, verím, že som príkladom spolu s manželom pre svoje deti.

 

Pravidelne sa zúčastňuješ tréningov TRX, kde si sa dozvedela práve o Buď lepší a tomto spôsobe formovania postavy?

Prvýkrát mi o ňom povedali v posilňovni a neskôr mi Braňo ukázal 2-3 cviky a dali sme dokopy s mojou dcérou Táňou a s mojou kolegyňou a jej švagrinou mini skupinku a chodili sme na Ostrov s Braňom cvičiť. Tam som získala základy cvičenia. Potom prišla zima a nejaký čas trvalo, kým sa TRX rozbehol naplno v Dafe. Mne však TRX „učaroval“ od začiatku. Toto cvičenie sa zapáčilo aj mojim dvom dcéram a keď majú čas vždy sa s radosťou ku mne pridajú a tréningy navštevujeme spoločne. Manžel bol cvičiť tiež párkrát, väčšinou ma zastupuje doma pri najmladšej dcére Viktorke.

 

Na tréningu kde sa cvičí vo dvojici - nazývame to double cross tréning

Na tréningu kde sa cvičí vo dvojici – nazývame to double cross tréning

Prečo práve TRX?

TRX mi učaroval, pretože viditeľne a za krátky čas vidím výsledky v podobe pevnejšieho svalstva celého tela, najmä na bruchu a na rukách tricepsové svaly . Za dva roky posilovania na strojoch som nevidela na sebe také výsledky ako po dvoch mesiacoch posilovania s TRX-om. Viac mi vyhovuje posilovať vlastnou váhou na TRX-e ako na strojoch v posilovni. Výhodou je aj to, že na precvičenie svalstva celého tela nepotrebujem chodiť do posilovne, stačia TRX – ové popruhy a tie si so sebou vezmem kdekoľvek, zavesím o hrazdu, strom alebo dvere a cvičím. Takže tento rok už nebudem dovolenkovať „bez posilovania“.

 

Tesne pred raftingom

Tesne pred raftingom

Do ktorého športu venujete ako rodina najviac času? 

Naším najčastejším športovaním je jednoznačne turistika s našimi dvoma psami -k tejto záľube nás priviedla najstaršia dcéra, ktorá si vymodlila v 13. rokoch psíka a športuje predovšetkým s ním : agility, dogtreking, prípadne dogdancing.
V zime radi lyžujeme, ostatná časť roka patrí jednoznačne turistike – obaja s manželom máme lesnícke vzdelanie, turistika je pre nás po každom pracovnom týždni úžasný relax. Najmladšia dcéra miluje kone a jazdenie. A samozrejme tiež cyklistika. V tom sú nadšenci najmä manžel Luboš a dcéra Táňa, ktorí podnikajú cyklotúry po trase bývalej lesnej železničky.

Vyskúšala si s Buď lepší aj nejaké iné športové aktivity okrem TRX?

Braňo nám raz pripravil prekvapenie v podobe veslovania na lodi a po počiatočnom váhaní a po nasadení plávacej vesty ( ako jediná z účastníkov posádky som na nej trvala) som sa odhodlala nasadnúť na loď. Dievčatá sa odhodlávať vôbec nemuseli, tešili sa. Moje obavy boli úplne neopodstatnené, bolo to úžasné, príjemné a miestami aj komické, kým nás Braňo s Lackom ako tak naučili pádlovať, všetci sme boli mokrí, ale v dobrej nálade. Zaujalo ma to natoľko, že sme sa aj s dcérami stali súčasťou ženskej dračej posádky a celé leto sme sa pravidelne zúčastňovali tréningov a súťaží. Zúčastnili sme sa s celou rodinou aj letného sústredenia v Tatrách, ktoré nás veľmi oslovilo a taktiež raftovania, ktoré sa zapáčilo najmä mojim dvom dievčatám.

Prečo je práve športovanie pre tvoju rodinu neodmysliteľnou súčasťou? Stmeluje medzi Vami vzťahy?

Mám šťastie, že s manželom Lubošom sme na rovnakej vlnovej dĺžke, k športu má veľmi blízko. V mladosti sa basketbalu a tenisu venoval veľmi intenzívne.
Čas strávený s deťmi a manželom pri akejkoľvek činnosti, pri lyžovaní, bicyklovaní alebo turistike, ale napríklad aj pri ukladaní dreva je najlepšou investíciou do rodinných vzťahov. Jednoznačne. Verte mi, ak sa chcete dozvedieť od svojho dieťaťa, čo ho trápi alebo nad čím rozmýšľa, aké má názory, choďte si spolu zabehať alebo sa vyberte spolu na prechádzku. Bude mať pocit, že ste tú hodinku alebo dve na svete iba pre neho. Nikdy by som sa nedozvedela od svojich detí toľko informácií ako počas venčenia psíkov či turistike , pretože v každodennom kolotoči na to jednoducho nie je čas.

 

Jarka s Táničkou sú aj súčasťou tímu - ženskej posádky dračích lodí

Jarka s Táničkou sú aj súčasťou tímu – ženskej posádky dračích lodí

Terezka ( druhá z prava ) bola s nami na We Run Prague

Terezka ( tretia z ľava) bola s nami na We Run Prague